2.El Araba’da Müjde

2.ci el araba fiyatı neden bu kadar yükseldi? Uzmanlar açıkladı. Bu konu hakkında bilgi edinmek isteyen merak edenler haberimizin devamını okumalarını tavsiye ederiz. Covid-19 Engeli Malum ki geçtiğimiz mart ayında bildiğimiz üzere karantinalar ve ülkemizde başka bir ülkede olsun bir çok ülkede Çin’de ortaya çıkan covid-19 adıyla bilinen ölümcül bir virüs meydana çıktı. Bu ölümcül […]

 2.El Araba’da Müjde

02.12.2020 - 21:31

Güncelleme : 02.12.2020 - 21:31

2.ci el araba fiyatı neden bu kadar yükseldi? Uzmanlar açıkladı. Bu konu hakkında bilgi edinmek isteyen merak edenler haberimizin devamını okumalarını tavsiye ederiz.

Covid-19 Engeli

Malum ki geçtiğimiz mart ayında bildiğimiz üzere karantinalar ve ülkemizde başka bir ülkede olsun bir çok ülkede Çin’de ortaya çıkan covid-19 adıyla bilinen ölümcül bir virüs meydana çıktı. Bu ölümcül virüsün ortaya çıkması ile birlikte 2.el araba piyasası başta olmak üzere bir çok üründe fırlamalar oldu. Fırsatçılarda haliyle meydan çıktı. Mart ayından sonra araba fiyatları nasıl arttı gelin hep beraber inceliyim. Evet şimdi bir örnek veriyorum mart ayı sonunda 40-60 bin tl olan bir araba haziran başı gibi 100-120 bin tl arası bir fiyatlara kadar tırmanış yaşadı.Peki bu olay nasıl meydana geldi ? Bir çok araba al sat uygulaması sayesinde meydana geldiği söyleniyor. Mesela benim bir arabam var gerçek değeri 50-70 bin tl arası fiyatlarda gidip geliyor. ben bu arabamı bu araba al sat uygulamalarından birine koyuyorum şimdilik burada isim vermeyeceğim. 60 bin tl eden arabamı uygulamada 120 bin tl’ye koyuyorum. Maksatım satmak değil ama alan olursa gerçekten güzel bir kar ederim diyerek düşünüyorum. Böylece de 0 araba üretilmediği için millet te temiz arabaya kazasız araba’ya binmek için arabayı almaya çalışıyor. Herkes birbirinden görerek onun arabası şu kadar ediyorsa benim arabam daha iyi ben daha fazla kar koyayım alan keriz illaki çıkar diye düşündüğü için artıyor.

Peki bu kadar kar yeter mi fırsatçılara? Lüks arabalarda bu fırsatçılar daha fazla paraya daha fazla kar etmek istiyor.

Yine bir örnek vermek istiyorum 130 bin tl’ye piyasa değeri olan bir otomobilin uygulamada 230 bin tl’ye ilana koyuyor. Bazılarıda mecburen alıyor. Neden çünkü temiz arabaya binmek istiyor. Böylece 130 bin tl olan arabasını 230 bin tl’ye satıyor. Arada 100 bin Tl’lik bir kar ortaya çıkıyor. Böylece fırsatçılar da daha fazla araba alarak kar’ına kar katmak istiyor.

 

PANDEMİ’DE 0 ARABA ÜRETİMİ ?

Pandemi bütün ülkelere yayılmaya başladığından beri 0 araba üretimi haliyle durmuş vaziyette idi. Peki araba fabrikaları üretime ne zaman geçeçek? Fiyatlar düşecek mi ? Bazı ülkelerde aşı çalışmaları başarılı bir şekilde ilerlerken fabrika sahipleri tekrardan üretime geçmeye yavaş yavaş başladığı söyleniyor. Ama ülkemize bu arabalar ne zaman gelicek ? 2021’e az bir zaman kala ülkemize çeşitli ülkerlerden çeşitli arabalar giriş yapmaya başladı. Peki fiyatlar düşer mi ? Bazı bayilerde 0 araba sorduğumuz zaman onların cevabı malesef ki elimizde yok cevabı alıyoruz. çünkü bütün arabalarını galerilere satmış bu fırsatçılar ise kendisine ucuza gelen arabayı yine güzel bir kar koyarak faiş fiyatlarda ilanlara koyacak piyasaya sürecek. Peki ne zamana kadar böyle sürecek Devletimiz bu olaya bir el atacak mı ? Herkesin aklında ki soru.

FİYATLAR NE ZAMAN DÜŞECEK ?

Fiyatların ne zaman düşüceği hepimizini kafasını kurcalıyor. 2021 başında yeni arabaların çoğunluğu ülkemize girmesiyle birlikte 2.el araba fiyatlarının düşeceği düşünülüyor. Araç sahipleri bunun bilincinde olarak yavaş yavaş arabalarını satmaya başladığı belirtiliyor. Bazı uzmanlar ise kesinlik göstererek arabalarını şuan’da ellerinden çıkarmaları ve 2021 ortalarını beklemelerini söylüyor. Peki devletten bu olaya şimdilik bir müdahale gelecek mi sorusu fırsatçıların aklındaki tek soru olarak görülüyor. Şuanlık Devlet bu olaya müdahale etmesede vatandaşlarının mağdur olmaması için 0 arabada ötv indirimi yapılacağı bazı kaynaklarda konuşulan konular arasında. Fırsatçılara fırsat vermemek için birlik olmalıyız. saçma sapan hareketler yapmamalıyız. Devletimizin en kısa süre de  bu fırsatçılara hadlerini bildirmeleri gerekiyor.

 

Kaynak: Haberss.com/Selin Göker

 

 

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın