Black Friday Çılgınlığının Gerçek Yüzü

Her sene kasım ayının son cuma gününe denk gelen black friday yani türkçe anlamıyla kara cuma diye anılan indirim çılgınlığının aslında çokta indirim olmadığını halk’ın kandırılmak üzere düzenlenmiş olan bir uydurma olduğunu gösteren yazımızı sizler için hazırladık. Kasım ayının son cumasına denk gelen 1000 (bin) tl’lik ürünlerin 200 (ikiyüz) tl ye kadar düştüğüne inandırılan kargo […]

 Black Friday Çılgınlığının Gerçek Yüzü

27.11.2020 - 18:14

Güncelleme : 29.11.2020 - 20:52

Her sene kasım ayının son cuma gününe denk gelen black friday yani türkçe anlamıyla kara cuma diye anılan indirim çılgınlığının aslında çokta indirim olmadığını halk’ın kandırılmak üzere düzenlenmiş olan bir uydurma olduğunu gösteren yazımızı sizler için hazırladık.

Kasım ayının son cumasına denk gelen 1000 (bin) tl’lik ürünlerin 200 (ikiyüz) tl ye kadar düştüğüne inandırılan kargo firmalarının kitlendiği 1 hafta boyunca kargolarda aksama yaratan black friday diye adlandırılan alışveriş çılgını biz toplumun maddi imkansızlıklarından yararlanıp ciddi bir ciro elde eden firmaların günü olarak’ta ilan edebiliriz.

Black Friday’ın Türkçe karşılığı kara cuma anlamına gelmektedir. Müslümanlar için bayram günü ilan bizler için mübarek bir gün olarak kabul edilen cuma gününe böyle bir kara lekenin denk gelmesi bizlere hiçte tesadüfmüş gibi gelmiyor açıkçası.

Müslüman alemi olarak bu durumdan yararlanmak isteyen fırsatçıların ekmeğine yağ sürmemeliyiz. Black friday’ın gerçekleşeceği aydan bir süre önce piyasa fiyatından satılan ürünün black friday gününe yakınlaştığı an itibariyle fiyatların orantısız bir şekilde yükseltildiği black friday’ın olduğu gün ise piyasa fiyatına tekrar indirildiğini ne yazık ki bir çok üründe tespit etmekteyiz.

Örnek vermek gerekirse o muhteşem indirim günü gelmeden önce favorilerime eklediğim bir ayakkabı 580 tl idi. Favorilere eklediğim için fiyat konusunda bir değişiklik olduğu zaman bildirim geldiği için gelen bildirimlerde karşıma çıkan 580tl değerindeki ayakkabının fiyatını 830tl değerine yükselmiş. İndirim günü geldiğinde baktığım zaman 590tl değerinde gördüm. Aslında indirim değil’de zam geldiğinin kendimce teşhis ettiğim bir örnek.

Black Friday şuan’da sadece Amerika ülkesinde faaliyet göstermemekte ilk olarak hatta doğduğu şehir’de diyebileceğimiz Amerika şuanda vatandaşını kandırmamak için black friday sahteleğini yasakladı. Amerikada kara cuma olarak bir gün yok. Ürünlerin belli bir piyasa fiyatı vardır. Onun üzerinden çok fazla indirim ve zam gerçekleşmez.

Kaynak: Haberss.com/Selin Kadal

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın