Erasmus Eğitimi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Ersasmus yurt dışında eğitim almak yurt dışı şartlarını tanımak o şartlarda yaşamaya çalışmak yani kişinin kendisine yeni tecrübeler kazanması için yurt dışında bir eğitim fırsatıdır. Son yıllarda Türk öğrencilerin sık sık başvurduğu erasmus eğitimi türk öğrenciler için çok uzakta bir hayal olmaktan çıktı. Artık erasmus yapmak eskisi kadar zorlu bir süreç gerektirmiyor. Yazımızın devamında erasmus […]

 Erasmus Eğitimi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

02.12.2020 - 20:53

Güncelleme : 02.12.2020 - 21:34

Ersasmus yurt dışında eğitim almak yurt dışı şartlarını tanımak o şartlarda yaşamaya çalışmak yani kişinin kendisine yeni tecrübeler kazanması için yurt dışında bir eğitim fırsatıdır.

Son yıllarda Türk öğrencilerin sık sık başvurduğu erasmus eğitimi türk öğrenciler için çok uzakta bir hayal olmaktan çıktı. Artık erasmus yapmak eskisi kadar zorlu bir süreç gerektirmiyor. Yazımızın devamında erasmus için gereken şartlardan bahsedeceğiz.

Erasmus avrupa birliği tarafından 1980 li yılların başlarından beri yürütülen öğrenci değişim programına denir.
Erasmus ismini 1466-1536 yılları arasında yaşamış Hollandalı ilahiyatçı ve edebiyatçı Desiderus Erasmus’tan almıştır.
Erasmus programları lisans öğrencilerinin dışında doktara ve master seviyelerindeki öğrenciler içinde dahil olunabilir bir programdır. Erasmus eğitim süresi 3 ile 12 ay arasında süren tecrübe dolu bir süreçtir. Erasmus programına 37 ülkeden 5000 binden fazla üniversiteler var iken en çok tercih edilen ülkeler arasında Fransa, Almanya ve İspanya başlarda yer almaktadır.

Erasmusa katılan öğrencilerin başlıca amaçları

Erasmus programının üniversiteler açısından en temel amaçlarından biri avrupa birliğine üye olan ülkelerdeki üniversitelerde öğretim kalitesini artırmak öğrencilere daha kaliteli eğitim vermelerini sağlamak üniversiteler arası rekabeti arttırmak amaçlanmıştır.

Bu amaçlara ek olarak öğrencilerin yabancı dillerini geliştirebilmesi akıcı bir hale getirmesini sağlamak. Farklı ülkelerdeki yaşam şartlarını yeni iş fırsatlarını öğrenmesini sağlamayı amaçlar.

Erasmus öğrencilerine verilen araştırma projeleri sayesinde akademik müfredatı geliştirmeye, ekonomik ve finans açısından fayda sağlamaktadır. Bu durumda üniversiteler arası haraketliliği arttırır.

Öğrencinin Taşıması Gereken Koşullar

Erasmus programına katılmak istediği üniversiteyi gideceği ülkeyi ve şehri belirleyen öğrencilerin yerin getirmesi ve taşıması gereken şartları aşşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

 • Öğrencinin lisans yada lisansüstü 1. Sınıf eğitimini tamamlamış 2. Sınıf ve üzeri olmalıdır.
 • Lisans öğrencisinin akademik notu 4 üzerinden 2’den fazla olmalıdır. Lisansüstü öğrenciler içinde 4 üzerinden en az 2,5 olmalıdır.
 • Toefl sınavından yani ingilizce yeterlilik sınavlarından en az 70 puan almış olmalı.
 • Programa dahil olan bir bölüme başvurmuş olmalılar

Erasmus programı her öğrencinin hayatında bir kere faydalanabileceği bir fırsattır bunu unutmamalıyız.

Erasmusun faydalarından bahsedicek olursak erasmus sadece Türk öğrenciler için değil avrupanın bir çok ülkesindeki öğrenciler içinde geçerlidir. Erasmus öğrenciler için çok fazla imkanlar sağlamaktadır. Faydalanmak isteyen ve öğrenme isteği olan öğrenciler için çok iyi fırsatlar tanımaktadır.

Gittiğiniz ülkelerde yabancı dilinizi geliştirmek için sizin gibi farklı ülkelerden erasmus programında olan öğrenciler ile pratik yapma şansınız olacak. Farklı ülkelerden insanlar tanımış olacaksınız.
Hatta Polonya, Slovakya, gibi çoğu avrupa ülkeleri erasmus öğrencileri için ücretsiz dil kursları sunmaktadır.

 •  İş başvurusu yaparken çok önemli bir ölçüde diğer adaylardan şansızını çok daha fazla arttırabilirsiniz. İşverenler çalışanının yurt dışında eğitim görmesini yurt dışı iş hayatında bulunmasını gözden kaçırılmayacak bir fırsat olarak görür.
 •  Ailenizden ve yaşam alanlarınızın koptuğunuz için daha fazla sorumluluk sahibi olabilirsiniz. Kendi işinizi kendiniz yapmak zorunda kalırsınız.
 •  En güzel yanlarından bir tanesi ise sosyal çevrenizi genişletiyor inanılmaz iyi network’ler elde edebiliyorsunuz.

Kendi ülkenizin dışında uğrayacak bir kapınız arkadaş ortamınız olacak. Aynı şekilde erasmus’a gittiğiniz ülkedeki insanlar içinde geçerli bir durum.

Erasmusa Giden Öğrencilerden Tavsiyeler

 • Uçak biletlerinizi almadan önce vizeleri iyice bir araştırın paranız yanmasın.
 • Valizinize alabildiğiniz kadar az eşya alın.
 • Erasmus eğitimi göreceğiniz ülkenin iklimini güzel bir şekilde araştırın. Gittiğiniz hava koşullarına uygun şekilde kıyafetler götürün.
 • Gittiğiniz ülkede’ki seyahatleriniz için küçük bir çanta almayı unutmayın.
 • Ülkenizde kalan eş dost akrabalarınız’a görüntülü konuşmak için bir kaç program indirtin. Konuşmalar yurt dışı taraflı olacağı için faturanız beklediğinizden fazla gelebilir.

 

Kaynak: Haberss.com/Selin Göker

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın