Kripto Para Nedir ?

Sanal para birimi olara bilinir. Takas işlemlerinde kullanılan tamamen dijital ve şifrelenmiş kimileri ise bu sanal paranın gelecekte hayata tamamen geçecek olan para birimi olarak görüyorlar. Kripto Para Yasal Mıdır ? Kripto para kimi Devletlerde yasal olsa da bazı Devletlerde sınırlı ve yasaktır. Devletlerin bazısında ise bu olay belirsizliğini hala koruyor. peki “Bitcoin yasal mı […]

 Kripto Para Nedir ?

27.11.2020 - 18:04

Güncelleme : 29.11.2020 - 20:52

Sanal para birimi olara bilinir. Takas işlemlerinde kullanılan tamamen dijital ve şifrelenmiş kimileri ise bu sanal paranın gelecekte hayata tamamen geçecek olan para birimi olarak görüyorlar.

Kripto Para Yasal Mıdır ?

Kripto para kimi Devletlerde yasal olsa da bazı Devletlerde sınırlı ve yasaktır. Devletlerin bazısında ise bu olay belirsizliğini hala koruyor.

peki “Bitcoin yasal mı ?” Türkiye Cumhuriyeti Devletinde böyle bir açıklama yapılmadı ve yapanlar ise bu durumdan dolayı herhangi bir cezai işlem almayacak.

Madencilik Yapmak Suçmu ?

Kripto para ya da Bitcoin üreticiliği yani madenciliği yapmak. Türkiye’de bir suç teşkil etmemektedir.

Sanal Paraların Avantajları Nelerdir ?

Bir merkez bankasına bağlı olmadığı için ülkelerin ekonomik durumlarından bağımsızdır.

Hesaba el konulması veya dondurulması gibi durumlar söz konusu dahi değildir.

Kripto Para Nasıl Yapılır ? ve Madenciliği Nedir ?

Kripto paraların üretimi de kendileri gibi dağıtık bir sistem üzerinden gerçekleştirilmektedir. Yani kullanıcı temellidir. Kripto para birimlerinin üretim sınırı vardır.

Üretim işlemi madencilik yoluyla oluyor, fiziksel bir madencilik olmasa dahi matematik problemleri çözmeye dayalı işlemler yapılıyor. Yani işlemci gücü ve internet bağlantısına sahip olduğunuz takdirde madencilik görevini, birisi tarafından görevlendirilmeksizin üstlenebilirsiniz.

Kaynak: Haberss.com/Emre Köse

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın